Novinky

Cvičitelka Hanka Kynychová pojala zahájení šestého ročníku charitativního projektu Hejbejte se a zpívejte s Hankou, který se celoročně věnuje dětem z dětských domovů po celé České republice, trochu netradičně. V rámci slavnostní akce totiž také pokřtila čtyři svá nová cvičební DVD, na kterých cvičí i děti z dětského domova, a za kmotry si vybrala samé sportující a hlavně krásné ženy.

Tip na jarní výlet: Retro motoráčkem Kozel expres z Prahy do pivovaru Velké Popovice PDF Tisk Email
Pondělí, 01 Duben 2019 20:18

alt

Hledáte-li netradiční cíl pro sobotní výlet, vydejte se za zábavou i poučením do legendárního pivovaru Velké Popovice! Od 6. dubna do konce září každou sobotu na svou trasu vyrazí Kozel expres – motorový vůz řady 810 v retro nátěru 80. let vyjede v 10:20 z pražského Hlavního nádraží a doveze vás v 11:18 přímo do Velkých Popovic.

alt

Kozel expres vás proveze mezi Strančicemi a Velkými Popovicemi po 5,5 km dlouhé pivovarské vlečce, kterou nechal zrekonstruovat Plzeňský Prazdroj na vlastní náklady. Na vlečce se pracovalo od podzimu 2017 a došlo nejen na výměnu pražců, návěstidel, propustku, opravy a úpravy přejezdů, ale také na likvidaci křovin a porostů u tratě. Po vlečce postavené v letech 1903 až 1905 totiž projel poslední vlak v roce 2005.

alt

Po 13 letech tak došlo k obnovení provozu železniční vlečky mezi Strančicemi a Velkými Popovicemi. Pro pivovar má obnovení vlečky dvojnásobně důležitý význam – kromě pohodlné přepravy návštěvníků z centra Prahy pro něj znamená také možnost do budoucna znovu po železnici přepravovat pivo.

Společně s průvodcem pak zamíříte za poznáním pozoruhodného příběhu pivovaru, jehož historie se píše již od roku 1874 a je spojena s významným rodem průmyslníků Ringhofferových.

Pivovar Velké Popovice, který se nachází jen 15 km východně od Prahy, byl založen baronem Františkem Ringhofferem II. v roce 1874. Jedním z důvodu výběru lokace byla možnost napojení pivovaru vlečkou na dráhu císaře Františka Josefa spojující Prahu s Českými Budějovicemi.

alt

Ringhofferovy závody na Smíchově se zaměřovaly na průmyslové zpracování mědi. Tovární produkce zahrnovala pivovarnické pánve, varní kotle, zařízení pro vybavení sladoven, ale také vagóny. Ringhofferovy závody jako první vyrobily zařízení parní varny piva. Františku Ringhofferovi učarovala Kamenice, ve které se usadil a postupně začal zvelebovat její okolí. Následně skupoval pozemky a nemovitosti ve Velkých Popovicích, kde se zasloužil o vybudování velkopopovického pivovaru spolu se sladovnou na břehu městského rybníka. Na počátku 20. století byl velkopopovický pivovar třetím největším v Čechách a neustále pracoval na modernizaci.

alt

Vypravte se s kamarády na Kozlí výpravu do Velkých Popovic! Seznámíte se s historií pivovaru, poznáte, jak se vaří pivo, a ochutnáte nefiltrovaného Kozla přímo v ležáckých sklepech.

Na prohlídce s průvodcem navštívíte současnou a historickou varnu, kde se seznámíte s procesem výroby piva a surovinami, které pro naše pivo používáme. Poznáte bohatou historii pivovaru a příběh zakladatelské rodiny Ringhofferů. Uvidíte také stáčírnu lahví a sudů, expozici věnovanou exportu a pivovarské ležácké sklepy.

Prohlédnete si historickou varnu z roku 1928 a ležácké sklepy, kde na vás čeká ochutnávka nefiltrovaného piva Velkopopovický Kozel. Podíváte se i na stáčírnu lahví a sudů, expozici pivních obalů a pozdravíte se s živým maskotem pivovaru, kozlem Oldou.

Zpět do hlavního města se vrátíte v 15:32. Zpáteční jízdenka stojí 430 Kč a zahrnuje prohlídku pivovaru s krátkou školou čepování piva. A pokud si dáte v Kozlovně u pivovaru oběd, můžete si k němu dopřát jedno velké pivo zdarma. Doporučujeme zakoupit jízdenky předem – online na  https://goout.net/cs/gastro/kozel-expres/ukibe/) nebo v pokladnách Českých drah. Doprodej pak probíhá přímo ve vlaku.

Aktualizováno Úterý, 02 Duben 2019 21:08
 

Reklama

Banner