Novinky

Termální lázně ve městě Ptuj jsou jedněmi z nejmladších lázní ve Slovinsku. Nachází se paradoxně v nejstarším slovinském městě. Thermal Park má 4.200 m2 vodních ploch a různé atraktivní vodní atrakce, to vše v léčivé termální vodě. Hosté se mohou ubytovat v luxusním prostředí Grand Hotelu Primus přes apartmány a bungalovy 3 *. Ti, kteří dávají přednost pobytu venku, mohou využít ubytování v moderním Campu 4 *.

Gorily v Zoo Praha si zvykají v novém pavilonu PDF Tisk Email
Čtvrtek, 16 Červen 2022 10:22

alt

Čtveřice goril si po úspěšném stěhování zvyká v novém pavilonu v Zoo Praha. Samice Kijivu, Kamba a Shinda spolu s mladým samečkem Ajabuem už několik dní obývají jeho vnitřní expozici.

 

alt
Shinda a Kamba poprvé vcházejí do vnitřní expozice svého nového pavilonu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

„Gorilám se daří, přesun zvládají nad očekávání dobře. Aklimatizace v novém prostředí proběhla tak rychle, že hned druhý den po stěhování byla skupina vypuštěna ze zázemí do vnitřní expozice,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s tím, že až si gorily zvyknou na vnitřní prostory, začnou je chovatelé vypouštět i do venkovního výběhu. „Už brzy se navíc ke gorilám připojí i guerézy pláštíkové, které ještě donedávna obývaly Opičí ostrovy v dolní části zoo.“

alt
Benjamínek skupiny, šestiletý Ajabu, je i díky svému věku mimořádně zvídavý. Expozici nového pavilonu prozkoumává velmi svědomitě. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Podle vrchního chovatele Martina Vojáčka si na nové uspořádání zvykají i gorilí samci, kteří nadále obývají původní pavilon. „I Richard a jeho synové Nuru a Kiburi už jsou výrazně klidnější. Ode dne stěhování přijímají potravu, byť Richard si zatím vybírá jen ty atraktivní druhy. To však znamená, že jsme na dobré cestě. Ostatně vše probíhá lépe, než jsme vůbec doufali,“ vysvětluje.

Přestěhované samice a šestiletý sameček si teď budou na svůj nový domov dál v klidu přivykat. K tomu jim přispěje několik měsíců, během kterých zůstane pavilon uzavřený, než ho Zoo Praha slavnostně představí veřejnosti 28. září při příležitosti své výroční slavnosti.

alt
Richard se svým synem Kiburim ve venkovním výběhu starého pavilonu. Ten bude samčí skupina obývat i nadále. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

V pořadí už patnáctý pavilon Zoo Praha bude současně vůbec největší expozicí v její historii. Návštěvníky provede kamerunskou krajinou: od školy a zemědělské krajiny na okraji tamní vesnice, až po hustý deštný les plný vegetace, zvuků a především jeho zvířecích obyvatel. Kromě goril a gueréz v něm lidé potkají kočkodany, štětkouny, osináky, kaloně i drobné živočichy pralesního podrostu – ti všichni dokreslí paletu středoafrické fauny.

Aktualizováno Neděle, 19 Červen 2022 20:18
 

Reklama

Banner