Novinky

V České republice stále více dětí trpí respiračními onemocněními. Děti musí být častěji hospitalizované v léčebnách, ve kterých lékaři díky odborným přístrojům dokáží přesněji diagnostikovat, co dítě trápí a naordinovat odpovídající léčbu. Cílem letošní iniciativy Českého červeného kříže, Procter & Gamble a COOP je pomoci nemocným dětem v Dětské odborné léčebně Charlotty G. Masarykové v Bukovanech získáním financí na nové a moderní přístrojové vybavení.

Pražská tržnice plná života: audio průvodce po areálu, food truck zóna, Back to school, zimní kino i mexický svátek mrtvých PDF Tisk Email
Neděle, 26 Červen 2022 04:07
Pražská tržnice

Pražská tržnice ožívá a postupně se proměňuje v místo, kam nejen Pražané s oblibou vyrážejí na nákupy, za kulturou, dobrým jídlem, na procházku, odpočinout si třeba u kávy a zákusku nebo hledají vhodnou lokalitu pro svůj obchod a činnost. Již nyní ale nabízí bohatý program a vyžití. Od července se také mohou nechat návštěvníci provést po areálu bývalých jatek prostřednictvím audio průvodce, kde se dozví příběhy dávno zapomenuté, třeba o pražské šunce nebo veterináři, který se otrávil, stejně jako novinky ze současnosti a blízké budoucnosti.

 

Aktuálně o Pražské tržnici

Pražská tržnice přechází k 1. 7. 2022 pod správu městské akciové společnosti Výstaviště Praha a. s., která bude následně pokračovat v započaté práci na revitalizaci a rekonstrukci celého areálu a na jeho postupném naplňování novým životem. V nedávné době byl ohlášen vítěz mezinárodní architektonicko-krajinářské soutěže na řešení veřejných prostranství areálu – Meziprostory Pražské tržnice, kdy zvítězila vize pražského studia Perspektiv. Vítězný i další návrhy přihlášené do soutěže lze vidět v prostorách tržnice v budově historické Burzy.

Tržnice postupně ožívá bohatým kulturním programem, aktuálně je například v hale 17 k vidění populární naučná výstava Světy české animace, která zde vystřídala výtvarný projekt bratří Formanů Imaginárium. Pravidelný kulturní program zajišťují také zavedení nájemci areálu Trafo gallery nebo divadlo Jatka 78. Novinkou v areálu jsou též aktuální formy pomoci ukrajinským občanům prchajícím před válkou, nově vzniklý mimořádný Úřad práce v hale č. 29 nebo Šatník Nory Fridrichové, kam nejen rodiny uprchlíků z Ukrajiny mohou chodit pro materiální pomoc, oblečení, hračky pro děti a další potřeby.

Pražská tržnice

Pražská tržnice, jak ji neznáte: Tourstories

Na letní sezonu spouští Pražská tržnice novinku audio průvodce areálem, v němž si mohou zájemci pustit do sluchátek poutavý Příběh městských jatek. Po stažení aplikace TourStories, která je dostupná zdarma, si návštěvníci mohou dopřát buď celou trasu o 15 zastaveních, nebo si vybrat zastávky u jednotlivých budov dostupné po načtení QR kódů. V aplikaci jsou připraveny rozmanité příběhy z historie areálu, zajímavosti o fungování tehdejších městských jatek, ale i střípky příběhů z nedávné minulosti nebo informace o budoucím rozvoji areálu.

Audio průvodce vzniknul ve spolupráci se start-upem TourStories, který v Pražské tržnici sídlil a účastnil se podnikatelského kreativního inkubátoru v Art&Digital Lab v H40.

alt

Pražská tržnice Pražská tržnice ožívá a postupně se proměňuje v míst

Nenechte si ujít v Pražské tržnici od léta do zimy

Červenec – srpen:

V areálu bude probíhat malé letní zvelebování a návštěvníci se mohou těšit třeba na nové mlhoviště, odpočinkové zóny a program pro rodiny s dětmi. V mlhovišti si mohou návštěvníci mimo jiné užít sérii přednášek a diskusí na různá aktuální témata, a to po celé léto až do konce srpna.

30. srpna: Back to school

Přestože se děti obvykle těší maximálně na několik prvních dnů ve škole a dále už není moc co slavit, v tržnici oslavy proběhnou, a to v rámci akce Back to school a předškolního swapu. Spousta aktivit pro děti, výměna školních potřeb, workshopy a zábava pro celou rodinu, to vše přinesou oslavy návratu do školy na konci prázdnin.

15. září: Pražská produkce

V rámci akce Pražská produkce, díky které se mohou návštěvníci blíže seznámit s hudební produkcí a řadou dalších souvisejících témat, proběhnou také klasické trhy. Na podzim ovšem nebudou chybět ani ty bleší, veškeré informace budou od září na webu a sociálních médiích.

17.-18. září: Maker Faire

Největší Maker Faire v České republice se uskuteční už popáté, a to ve dnech 17. – 18. září v Pražské tržnici. Po roce se opět v Praze setkají makeři, inovátoři, kutilové, designeři, programátoři a jejich fanoušci, kteří se mohou interaktivní formou seznámit s novinkami ze světa kutilství, kreativity a tvorby. V Pražské tržnici se setká až 150 makerů zejména z Čech, ale zahraničí k prezentaci svých kutilských dovedností. Akce opět nabídne možnost zapojit se do řady workshopů, instalací a vše si na místě vyzkoušet. Jako každý rok je akce určena všem inovátorům a domácím kutilům stejně jako odborné veřejnosti. Přihlášky pro zájemce z řad makerů jsou otevřeny až do 18. srpna!

Říjen: Folklorní mejdlo

V říjnu proběhne Folklorní mejdlo určené zejména pro seniory. Kdo říká, že senioři nechodí na taneční party, ať se dostaví na moravské mejdlo, kde to roztančí všechny generace.

2. listopadu: Mexický svátek mrtvých

Jedna z největších zimních akcí v Pražské tržnici proběhne na začátku listopadu, kdy je připraven Mexický svátek mrtvých. Festival nabídne průvod v kostýmech, spoustu hudby, zpěvu, dobrého jídla a skvělé zábavy pro všechny generace.

Advent v Pražské tržnici

Ani v zimě nebude v tržnici pusto, naopak. Těšit se můžete kromě nákupů a standardního bohatého kulturního vyžití také na zimní kino, ke kterému nebude chybět svařák. V Hektických předvánočních dnech se stane tržnice vaší oázou klidu a pohody.

Hala 22 – denně čerstvé nákupy zejména od farmářů

Největší zeleninový trh v Praze, Hala 22 v Pražské tržnici v Holešovicích, má od dubna tohoto roku každý čtvrtek otevřeno až do 19.00 hodin, standardně je v dalších dnech otevřen do 17.00 hodin. Kromě večerního trhu je každý čtvrtek na programu také paralelní venkovní trh a provoz byl zahájen také ve foodtrucková zóně s občerstvením přímo vedle Haly 22.

Večerního trhu se účastní na dvě desítky prodejců, kromě ovoce a zeleniny sortiment nabízí hovězí a vepřové maso v biokvalitě, farmářské sýry a uzeniny, kuřata a vejce z volného výběhu, řemeslné pečivo a zákusky, bio a bezobalové potraviny, květiny, vyhlášené kimchi nebo řecké či uzbecké speciality.

Od května před Halou 22 probíhají také oblíbená středeční odpolední divadelní představení pro děti a jejich rodiče ve spolupráci s divadelním studiem Damúza.

Seznam trhovců v Hale 22

Bačova salaš – domácí slovenské sýry a uzeniny

Felicity food – zákusky, obložené croissanty, chlebíčky

Pan Nedvěd – kimchi, ovoce, zelenina

Pan Svoboda – ovoce, zelenina

Petrův Bioobchůdek – potraviny, bezobalové produkty, drogerie

Eleganzo – lahůdky z celého světa

Avokádo – ovoce, zelenina

Paní Voslachková – ovoce, zelenina, řecké speciality

Pan Byška – sadba, květiny

Paní Kuberová – květiny, substráty, sadba

Morávek – biohovězí, vepřové

Amib – uzbecké speciality a dezerty

Paní Krausová – pečivo sladké i slané

Andělské koláčky – pečivo sladké i slané

Pan Vyšata – jablka, hrušky, mošty

Pan Kvarda – uzeniny

Pan Drábek – vlastní úroda

Aktuální dění a program Pražské tržnice najdete na stránkách: www.prazska-trznice.cz.

Aktualizováno Neděle, 26 Červen 2022 08:08
 

Reklama

Banner