Novinky

Začnu cvičit, zhubnu, budu žít zdravě… V lednu jsou tělocvičny plné lidí, kteří si na nový rok dali podobná předsevzetí. Už v únoru však bývá vidět, že zdaleka ne všem odhodlání vydrželo. Chcete-li se opravdu rozhýbat, inspirujte se našimi tipy připravenými ve spolupráci se zkušenou trenérkou Irčou Krejčí, jejíž láska ke sportu je doslova nakažlivá.

TASTE FAKE MEAT! Vegani a jedlíci masa společně našli to nejlepší maso bez masa PDF Tisk Email
Sobota, 18 Září 2021 05:15

 

TASTE FAKE MEAT je první akce svého druhu u nás. Je oceněním tvořivosti těch, kteří hledají zdravé náhražky masa. Jejím cílem je rozšířit povědomí o umělém mase (resp. o rostlinných náhražkách masa, alternativním mase, či také “nemase”). Souhrnně tomuto segmentu říkáme s nadsázkou “fake meat”. Na této akci se potkali vegani spolu s “jedlíky masa”, výrobci umělého masa se zástupci obchodů a restaurací a také novináři.

Svoje výrobky ve finále soutěže představily firmy Mooi, Loving Hut, Veganz, Puroland, Wheaty, VeganGrill, Ovegano, Salve Natura, The Vegetarian Butcher, Kalma, Forkys, Linda Mc’Cartney a Lunter.

Kvalitu soutěžících ne-mas hodnotila mezinárodní porota, v níž zasedl Ali Moshiri, zakladatel bylinných zahrad v Berlíně, Lucie Šilhová, šéfredaktorka časopisu Apetit, Romana Šonková z české pobočky Compassion in World Farming, Renata Lukášová z Czech Gastronomic Institue, Linda Maruščáková z Vegan Fighter, Tereza Trávníčková z ProVeg Česko (dříve Česká veganská společnost) a kuchař Pavel Drdel z restaurace Sůl a Řepa.

Mezi hosty, kteří byli zároveň hodnotiteli v soutěži “o  cenu odborné veřejnosti” byly zástupci gastronomické branže, novináři a influenceři, jako např. Ben Christovao, který veganskou kulturu dlouhodobě propaguje.

Za vítěznou značkou soutěže The Vegetarian Butcher stojí vizionář jménem Jaap Korteweg. Je již devátou generací tradiční farmářské rodiny z Nizozemí. Když byl ale díky nemoci šílených krav a prasečím chřipkám donucen pobít všechen svůj dobytek, rozhodl se skoncovat s masem. Nebylo to snadné rozhodnutí. Zjistil, že je závislý na chuti a struktuře masa a na tehdejším trhu nenašel alternativy. Proto přišel s myšlenkou „vegetariánského masa“. A jeho mise byla od té chvíle jasná – stát se největším rostlinným řezníkem na světě a tím pomoci k osvobození zvířat z potravinového řetězce.

Jedna z porotkyň, Renata Lukášová, programová ředitelka Czech Gastronomic Institute, svou zkušenost shrnula: „Na akci Taste Fake Meat jsem šla s mnoha otázkami. Umím se definitivně obejít bez masa? Pokud dokáže „fake meat“ ošálit moje smysly, že jím maso, proč bych měla jíst skutečné maso? Vadí mi, že je průmyslové zpracované a nedává mi stejnou výživu? Na mnohé jsem dostala odpovědi. Překvapila mě rozmanitost „nemasa“ s jeho různými přípravami. Asi u třech vzorků jsem opravdu nevěděla, že nejím maso.“

Úplně nové nemaso

Gurmánskou akci doprovodil program pro veřejnost – ochutnávka soutěžících mas zdarma v prostorech přízemí Černé labuti. Na stánku organizace Soucitně si mohli návštěvníci nasadit VR brýle a vidět svět očima zvířat chovaných ve velkochovech.

Romana Šonková ve své přednášce upozornila na to, že průmyslový chov zvířat je jednou z hlavních příčin zhoršujícího se stavu životního prostředí a že průmyslové maso provázené obrovským utrpením milionů zvířat je škodlivé stejně jako pro Zemi i pro lidské tělo.

Díky prezentaci výjimečného českého start-upu Bene Meat Technologies se účastníci akce seznámili s vývojem nového typu náhražky masa, tzv. kultivovaného masa, při jehož výrobě se nepoužívají rostlinné substituce, ale přímo živočišné buňky pěstované v umělém prostředí. Ředitel BMT Roman Kříž ve své přednášce nastínil, že během několik let bude možné z jednoho milimetru krychlového odebrané svalové tkáně zvířete vyrobit v tzv. bioreaktorech umělé maso odpovídající váze masa z dvou stovek býků.

Smysl celé akce shrnula v úvodním přivítání Danuše Siering z česko-německého vydavatelského domu Black Swan Media, který akci organizoval: “Měli bychom opravdu přemýšlet o tom, co sníme, jaké potraviny dáme našemu tělu. Měli bychom zkrátka a dobře jíst s láskou.”

Aktualizováno Sobota, 18 Září 2021 06:14
 

Reklama

Banner