Novinky

Shaolin, to je místo a slovo obestřené tajemstvím. Možná si vybavíte slavný film či asketické mnichy, kteří dokonale ovládají bojové umění. Nenechte se však mýlit. Několik mistrů z tohoto čínského kláštera se vydalo do Evropy, konkrétně do rakouského centra Larimar, kde vám předvedou speciální cvičení i masážní techniky, s nimiž roztaje vaše ztuhlé tělo i unavená mysl.

Češi věří mýtům o plodnosti PDF Tisk Email
Sobota, 04 Leden 2014 02:24
Mezinárodní průzkum ukázal, že Češi věří mýtům o plodnosti. Zkreslené představy mohou vést k velkým zklamáním, říká lékařka Hana Višňová. Nereálná naděje na otěhotnění v padesáti letech, téměř neomezená víra v  umělé oplodnění a medicínský pokrok.
Takové jsou názory české veřejnosti dle výsledků mezinárodního průzkumu kliniky asistované reprodukce IVF CUBE zaměřeného na povědomí o plodnosti. Klinika zároveň představila svůj nový program Fertility Check, díky němuž si zájemci mohou ověřit své předpoklady z hlediska plodnosti a odhalit případná rizika.
Zatímco šance na spontánní otěhotnění žen do 35 let odhadli respondenti o 50 procent vyšší, než odpovídá lékařským statistikám (60 % vs. 41 %), s přibývajícím věkem potenciální rodičky se přesnost odhadů zvyšovala. Ovšem u nejstarší věkové kategorie 48 – 52 let stanovili dotazovaní téměř osmnáctiprocentní šanci na graviditu, zatímco reálná naděje téměř neexistuje – jedná se pouze o sporadická otěhotnění u jednotlivců a po padesátých narozeninách klesá pravděpodobnost prakticky k nule.
Ještě optimističtější byli Češi v případě odhadu úspěšnosti umělého oplodnění, kde dali padesátnicím hned 21 % naděje, přičemž objektivní statistiky bohužel žádnou šanci na graviditu nedávají. „Ve věku nad 45 let je v současné době téměř jedinou šancí na otěhotnění použití darovaných vajíček od mladé dárkyně,“ říká vedoucí lékařka IVF CUBE Hana Višňová. Zajímavostí je, že téměř polovina respondentů považuje vědecký pokrok za nejvýznamnější faktor, který rozhoduje o graviditě žen ve věku 40 – 60 let. 13 % přikládá zásadní vliv zdravému životnímu stylu, který je významným faktorem prodloužení průměrné délky života, ale bohužel nemá vliv na biologické hodiny ženy.
„Podle našich zkušeností se informovanost veřejnosti o fertilitě v posledních letech dramaticky zhoršuje. Slepá víra v možnosti dnešní medicíny, vědeckotechnický pokrok a zdravý životní styl, jak ukázal náš průzkum, mohou vést k velkým zklamáním,“ komentuje výsledky Hana Višňová. „Mnozí lidé založení rodiny cíleně odkládají, aniž by si uvědomovali, že početí dítěte není samozřejmost a nemusí se podařit ani zdravým partnerům. Nutno ovšem dodat, že české výsledky se příliš neliší od dat sesbíraných v jiných zemích.“
Průzkum byl proveden v září a říjnu 2013 ve spolupráci s portálem Lekari-online.cz na vzorku 512 respondentů. Kompletní výsledky naleznete na druhé a třetí straně.
Co je Fertility Check?
Základní verze programu Fertility Check zahrnuje vstupní konzultaci a následné vyšetření kompletního hormonálního profilu ženy. Probíhá prostřednictvím opakovaných odběrů krve, z nichž se zjišťují hladiny vybraných hormonů a jejich kolísání, což může mít zásadní vliv na otěhotnění. Zásadní jsou především hodnoty AMH (antimülleriánského hormonu), jenž slouží k posouzení správné funkce vaječníku, a FSH (folikulo-stimulační hormon), který přispívá k růstu folikulů a dozrání vajíček. Dalšími vyšetřeními v rámci Fertility Checku jsou 3D ultrazvuk vaječníků k odhadnutí tzv. ovariální rezervy, tedy kapacity vaječníků na odhadnutí zásoby oocytů (vajíček) k oplodnění, a odborné vyhodnocení získaných výsledků. Podstoupit lze také 3D ultrazvuk dělohy, vyšetření průchodnosti vejcovodů pod 3D ultrazvukem či vyšetření štítné žlázy.
Pro muže je připraveno kompletní vyšetření spermií, tedy spermiogram, který udává počet a kvalitu spermií pacienta. Parametry spermiogramu jsou hodnoceny dle standardů WHO, dle kterých jsou například porovnávány: objem vzorku, koncentrace spermií, motilita, morfologie spermií a další faktory, které jsou směrodatné pro stanovení dalšího terapeutického postupu.
O IVF CUBE
IVF CUBE (www.ivf-cube.eu) je přední klinikou asistované reprodukce, věnující se problematice léčby neplodnosti v České republice. Zajišťuje komplexní péči v oblasti diagnostiky a terapie poruch plodnosti. Klinika patří k průkopníkům nových trendů v reprodukční medicíně a spojených službách – mezi prvními na světě například umožní pacientům sledovat vývoj embryí na internetu pomocí inovativního systému EmbryoScope.
Aktualizováno Sobota, 04 Leden 2014 12:43
 

Reklama

Banner